Yüksek Frekans

ÜRÜN AÇIKLAMASI

  • Hızlı prosesler
  • Çok düşük maliyetli
  • Duymak istediğimiz buydu, HF/RF teknolojisi geri dönüyor!

Kalın ahşap tabakalarının ısı nüfuzu gerektirdiği tüm uygulamalarda, HF/RF teknolojisi, geleneksel kontak ısıtma yöntemlerine kıyasla belirgin avantajlara sahiptir.

Masif ahşap paneller gibi farklı elektrot düzenlemeleri, pek çok ürün imalatına olanak sağlamaktadır.

Dış katmanların tam ısı maruziyetinin kenarlarda kurutma çatlakları veya iş parçasında istenmeyen gerilimler oluşturması durumlarında, HF yapıştırma tercih edilen bir yöntemdir. Uygulanan a.c. gerilimi, sırayla doğrudan yapıştırma alanını ısıtan ve buharlaşmayı hızlandıran sürtünme aracılığıyla ısı oluşturan su moleküllerini harekete geçirir. Yüzeylerin daha fazla ısıya maruz bırakılmasına gerek yoktur.

Genel olarak, tüm su bazlı yapıştırıcılar HF yapıştırma için kullanılabilir. Özel olarak formüle edilen 1K PUR prepolimer yapıştırıcılar, yapıştırılacak kısım nemlendirildikten sonra HF yöntemi ile kürleştirilir. Daha kısa pres süreleri, daha etkili çalışma süreçleri ve ahşap üzerinde daha düşük ısıl gerilimden dolayı, bu yöntem yapıştırılacak ahşap daha düşük bir kalınlığa sahip olduğu takdirde çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Mayer, HF teknolojisinin belirli gereklilikleri için geliştirilen özel dispersiyonlar ve 1K PUR prepolimerleri hizmete sunmaktadır. Söz konusu yapıştırıcılar geleneksel ürünler ile karşılaştırıldığında, a.c gerilimi ile HF alanı içine yapıştırılması durumunda yapıştırıcı çizgisinde renk değiştirmek için daha kısa presleme süreleri, daha düşük termoplastiklik ve daha yüksek ilk mukavemet değerleri ile ön plana çıkar.
HF yapıştırıcısı, genel itibariyle ideal olarak yaklaşık %6-10 en düşük olası ahşap nem içeriği ile uygulanmalıdır.

Yüksek ahşap nem seviyeleri daha kuruahşaplarla ile karşılaştırıldığında daha uzun presleme sürelerine ihtiyaç duyulmaktadır; çünkü mevcut enerjinin büyük bir kısmı kendi bölümünü ısıtır ve yapıştırıcı tabakası için kaybolur. Aşırı gerilim riski mevcut olduğundan, %12 üzerindeki ahşap nem içeriğinden kaçınılmalıdır.

Söz konusu yapıştırıcının, HF alanına girmeden önce ahşap içine nüfuz etme olanağı bulması, yapıştırma performansını belirgin bir şekilde iyileştirecektir. Bu amaçla yapıştırıcının, ısıtma işlemi başlamadan önce bir süreliğine basınç altındaki kısım üzerinde kalmasına izin verilmelidir.
İdeal olarak, yapıştırma hattının sıcaklığı yaklaşık 50-65 °C’ye kadar olan jeneratör gücü ve HF zamanı ile ayarlanır. Tabakalarından biri dispersiyon yapıştırıcı ile yapıştırılmış panellerde, en iyi HF zamanlarının saha uygulamalarında pencere çerçevelerinin yapıştırılmasına yönelik olarak 4-6 A seviyelerinde 10 ila 20 arasında performans gösterdiği kanıtlanmıştır. 1K poliüretan prepolimerler kullanıldığında HF maruziyeti, yapıştırıcı türüne bağlı olarak yaklaşık olarak 2-6 dakikadır.

Termoplastik dispersiyon davranışından dolayı HF maruziyetinin ardından yapıştırma hattının sıcaklığı yaklaşık 40 °C’ye ulaşana kadar presin kapalı kalması gerekmektedir.

ÜRÜN DETAYLARI

Marka: MAYER
Kategori: Ahşap-Mobilya-Profil Sarma
Tip: Yüksek Frekans