Düz Laminasyon

ÜRÜN AÇIKLAMASI

  • Formaldehit içermeyen dispersiyon ve hotmelt yapıştırıcılar
  • Çok sert yüzeyler için poliolefin hotmeltler
  • Mutfak ve banyolar için poliüretan yapıştırıcılar
  • Mükemmel yüzeyler için modern yapıştırıcı sistemleri

Modern mobilya imalatında, ahşap esaslı paneller, çok çeşitli malzemeler ile yüzeye lamine edilir. Reçineli dekor kağıtları ve termoplastik folyo kaplamaları dışında, CPL ve HPL sıklıkla kullanılmaktadır. Bu malzemeler, belirli optimize edilmiş yapıştırıcı çözümleri ile çeşitli teknolojiler kullanılarak yapıştırılır. İlgili teknoloji, yıllardır Üre Formaldehit (UF) yapıştırıcıları ile uygulanmaktaydı. Bununla birlikte mevcut sağlık ve ekolojik özelliklerden dolayı bir takım gelişmeler görülmektedir. Dispersiyon veya hotmelt bazlı yenilikçi Mayer yapıştırıcı sistemleri etkili alternatiflerdir.

Yüzeyler dekor folyoları, CPL, HPL veya kaplamadan oluşuyor ise ilgili uygulamalar için uygun hale getirilen çok sayıda dispersiyon oluşturulur. Aslında D2 ürünleri, ya Jowa® 124.00 gibi PVAc ya da Jowa® 148.00 gibi EVA ancak; aynı zamanda Jowacoll® 103.10. gibi D3 sınıfı dayanıklılığının reaktif dağılımlarına bağlı olarak kullanılmaktadır. Genel olarak, yapıştırıcı ana malzemeler üzerine rulo ile uygulanır ve daha sonra soğuk presleme gerçekleştirilebilir, ancak aynı zamanda sıcak presleme yöntemleri de kullanılmaktadır. Silindir laminasyonlar genellikle besleme üzerinden kullanılmakta olup sabit presleme sürelerine yer verilmesi gerekmemektedir.
Kaplama işlemlerinde özel ayarlar yoluyla yapıştırıcı penetrasyonu en aza indirgenebilir, renk solma riski başarılı bir şekilde azaltılabilir veya dispersiyon pH değeri ayarlanarak ortadan kaldırılabilir.

Düz laminasyonda, kalite bakımından önemli bir faktör pürüzsüz ve düzenli bir yüzey görünümüdür.
Ahşap esaslı malzemelere ilişkin herhangi bir hafif ya da daha belirgin yüzey şişliği, hotmelt yapıştırıcılar kullanılarak engellenmektedir (%100 katı maddedir.).

Mayer® 236.30 yapıştırıcısı, performans ve verimliliğe ilişkin yeni standartlar belirleyen bir üründür. Dolgusuz poliolefin sistemi olarak Mayer® 236.30 optimize edilmiş uygulama miktarlarına olanak sağlar. Görsel olarak dikkat çekici ve pürüzsüz bir yüzey için en önemli faktör aynı zamanda dayanıklı, ince ve sert bir yapışma çizgisidir. En yüksek yüzey kalitesi ve düşük VOC emisyonları, söz konusu yapıştırıcının üstün performans özellikleridir. Yüzey kalitesi ile ilgili olarak üstün sonuçlar, yapıştırıcının yüksek darbe direncinin (shore sertliği) bir sonucudur. Söz konusu ürün, sıcaklıklar daha yüksekken ve fabrikada panel istifleme sırasında meydana gelen olası hasarlar etkili bir şekilde önlendiği takdirde tatmin edicidir.

Dekor folyolu düz laminasyon, Mayer® 293.50 gibi geleneksel EVA hotmelt yapıştırıcıların yaygın olarak kullanıldığı bir uygulamadır.
En yüksek mukavemet ve darbe direnci seviyeleri, örneğin mutfak ve banyo kabinleri için, Mayerherm-Reaktant® ailesinin neme karşı dayanıklı poliüretan hotmelt yapıştırıcıları ile elde edilebilir. Özellikle, termoplastik folyolara dayalı modern, parlak ve plastik yüzeyler için Mayerherm-Reaktant® 609.40 gibi ürünler tercih edilmektedir. PUR hotmelt yapıştırıcılar, zor yüzeyler ve uzun süreli yüksek dayanıklılığa yönelik düşük uygulama sıcaklıkları nedeniyle ve mükemmel bir yapışma özelliğinden dolayı tercih sebebidir.

ÜRÜN DETAYLARI

Marka: MAYER
Kategori: Ahşap-Mobilya-Profil Sarma
Tip: Düz Laminasyon