Dayanıklı Ahşap

ÜRÜN AÇIKLAMASI

  • Kimyasal veya ısı modifiyeli ahşabın sağlam bağlanması
  • Nem ve ısıya karşı yüksek dayanım
  • Adhesives for highest stress levels

Çeşitli dayanıklı ahşap türlerinin farklı kompozitlerden dolayı, tüm yapıştırıcı/ahşap kombinasyonlarını kullanmak mümkün değildir. Sade veya modifiye ahşap yapıştırma performansı uygulamadan önce tüm durumlarda test edilmek zorundadır.

Sıvı PUR prepolimerler nem ile kürleşip ek bileşenli ürün olarak uygulanmaktadır. Bunlar, %100 katı madde içerikli yapıştırıcılardır; bu nedenle dirençli ahşapların düşük nem absorbsiyonu ayarlama işlemi üzerinde etkili olmayacaktır. Poliüretan yapıştırıcının tam bir kimyasal reaksiyon sağlamak amacıyla yeterli nem maruziyeti için gereken miktarda hazırlanmalıdır. Ahşap nem seviyesi %8’den daha az olduğunda, yapıştırma hattı ayrıca nemlendirilmelidir. PUR yapıştırıcıları kullanımında, uygulama gerçekleşmeden önce yapıştırıcının su ve nem ile herhangi bir şekilde temas etmesini engelleyen özel bir aplikatör kullanılmalıdır. Modifiye ahşaba yönelik laminat montajı ve kurtağzı eki veya dübelleme işlemi için Mayer yapıştırıcı programı aracılığıyla özel çözümlere erişilebilir.

Sınırlı dayanıklılğa sahip ahşap türlerinin, dış mekanlar için tasarlanmış parçalarda kullanılmasına yönelik olarak son yıllarda çeşitli kimyasal veya termal modifikasyon yöntemleri geliştirilmiştir. Accoya®, Lignia®, Keboni® ve diğerleri gibi marka isimleri ile geçtiğimiz yıllarda modifiye edilmiş ahşap türleri piyasada yaygınlaşmış ve Meranti, Bongossi, akasya ve tik ağacı gibi uygulamalarda kullanılan dayanıklı ahşap serilerini tamamlamıştır.
Yüksek dayanımlı tüm modifiye ahşap türlerinin ortak bir özelliği vardır: diğer faktörler arasında daha yavaş nem absorbsiyonu ve salımı nedeniyle yüksek dayanımlı iklim maruziyetine karşı yüksek direnç. Bu performans ve aynı zamanda doğal ahşap kompozitleri veya modifikasyon uygulaması ile kullanıma alınan bileşenler yapıştırma performansı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin, su bazlı PVAc yapıştırıcılarının kullanımı genel olarak ekonomik değildir; çünkü bu yapıştırıcılar uzun bir presleme süresi gerektirmektedir. Dış mekan uygulamalarında, özellikle karanlık yüzeylerde doğrudan güneş maruziyeti, yapıştırıcı çizgisi için termoplastik PVAc yapıştırıcılarının kullanımı ile sağlanamayan yüksek bir termal dayanım gerektirmektedir. Yapıştırıcı üzerindeki özel gereklilikleri karşılamak amacıyla, kimyasal çapraz bağlama ürünleri Mayer portföyünde mevcuttur.

– 2-Komponentli EPI yapıştırıcılar
– 1-Komponentli PUR yapıştırıcılar
Her iki yapıştırıcı sistemi, ortak bir özellik olarak neme karşı üstün dayanım göstermekte ve bu sayede EN 204/205 standardının D4 sınıfı dayanım seviyelerinin çok üzerinde yapışma performansı sağlamaktadır. EN 14257 (91 vat) standardı doğrultusunda gerçekleştirilen ısı dayanım testi, EPI sistemi ve 1K PUR yapıştırıcıları 80 °C’de >7 N/mm² çekme direncine ulaşır. EPI (Emülsiyon polimer izosiyanat) yapıştırıcılar, nem absorbsiyonu dayanıklı modifiye ahşaba göre daha yavaş olmasına rağmen hızlı ayarlama avantajı sağlayan ve açık bir şekilde daha yüksek katı madde miktarına sahip reaktif PVAc dispersiyonlarında farklıdır. İzosiyanat çapraz bağlayıcı kimyasal reaksiyonu ayrıca yapıştırıcı termoplastik davranışını en aza indirir ve yüksek ısıya karşı dirençli bir yapışma performansı sağlar. EPI yapıştırıcıları, %15 çapraz ilaveli çift bileşen şeklinde uygulanmakta olup, daima ön karışım işlemine başvurulmasını gerektirmektedir. Belirtilen karışım kullanım süresi dikkate alınmalıdır. Uygulama dispersiyon işleminin çoğu standart uygulama üniteleri ile mümkündür. Makinelerin arıza süreleri gösterilen karışım kullanım süresini aştığında söz konusu ünite boşaltılmalı ve temizlenmelidir.

ÜRÜN DETAYLARI

Marka: MAYER
Kategori: Ahşap-Mobilya-Profil Sarma
Tip: Dayanıklı Ahşap